RESULTAT mellan 25 aug och 27 aug
SM 2017-08-25/27
Helsingborg, Heden
IFK Helsingborg
Uppdaterad: 2017-08-28
Resultatl�nk fredag  l�rdag  s�ndag  samlad lista 


 
M 100m
F�rs�k heat 1-0,825 aug Qualisys Photofinish 
1 Austin Hamilton97Malm� AI10.54Q
2 Tony Darkwah86Hammarby IF10.57Q
3 Patrik Andersson91Ullevi FK10.75Q
4 Nils Thornberg94Bolln�s FIK10.82q
5 Benjamin Olsson91IFK Helsingborg10.94
6 Oscar Hjerm97KA 2 IF10.98

F�rs�k heat 2-1,525 aug Qualisys Photofinish 
1 Sulayman Bah86Ullevi FK10.54Q
2 Dennis Leal94Sp�rv�gens FK10.57Q
3 Stefan T�rnhuvud85Sundsvalls FI10.69Q
4 Oskar Motta98Upsala IF10.88
5 Amadou Sussoho95Hammarby IF10.93
6 Bj�rn Bostr�m87IFK Lund10.98

F�rs�k heat 33,925 aug Qualisys Photofinish 
1 Tom Kling-Baptiste90Huddinge AIS10.52Q
2 Douglas Hellbratt95Hammarby IF10.67Q
3 Omar Chaaban00IFK Helsingborg10.72Q
4 Desmond Rogo96Hammarby IF10.78q
5 Philip Nilsson95IFK Lund10.83q
6 Mikael Gerlach84Sundsvalls FI11.17
7 Mohammed Muhsin97Tjalve IF Norrk�ping11.20

F�rs�k heat 41,625 aug Qualisys Photofinish 
1 Henrik Larsson99IF G�ta Karlstad10.35QNJR
2 Odain Rose92Thorengruppen TFC10.55Q
3 Linus Kapstad00Umedalens IF10.75Q
4 Jean-Christian Zirignon95Hammarby IF10.77q
5 Tarley Allison97J�rvs� IF10.89
6 Sebastian Kadest�l96Malm� AI10.92

Semifinal heat 11,925 aug Qualisys Photofinish 
1 Henrik Larsson99IF G�ta Karlstad10.31QNJR
2 Odain Rose92Thorengruppen TFC10.43Q
3 Austin Hamilton97Malm� AI10.48Q
4 Stefan T�rnhuvud85Sundsvalls FI10.62q
5 Douglas Hellbratt95Hammarby IF10.77
6 Jean-Christian Zirignon95Hammarby IF10.82
7 Linus Kapstad00Umedalens IF10.84
- Philip Nilsson95IFK Lundej start

Semifinal heat 21,825 aug Qualisys Photofinish 
1 Tom Kling-Baptiste90Huddinge AIS10.41Q
2 Sulayman Bah86Ullevi FK10.42Q
3 Tony Darkwah86Hammarby IF10.48Q
4 Dennis Leal94Sp�rv�gens FK10.50q
5 Patrik Andersson91Ullevi FK10.71
6 Nils Thornberg94Bolln�s FIK10.79
7 Omar Chaaban00IFK Helsingborg10.80
- Desmond Rogo96Hammarby IFej start

Final2,225 aug Qualisys Photofinish 
1 Austin Hamilton97Malm� AI10.18
2 Henrik Larsson99IF G�ta Karlstad10.21
3 Tom Kling-Baptiste90Huddinge AIS10.27
4 Odain Rose92Thorengruppen TFC10.34
5 Tony Darkwah86Hammarby IF10.47
6 Sulayman Bah86Ullevi FK10.48
7 Stefan T�rnhuvud85Sundsvalls FI10.55
8 Dennis Leal94Sp�rv�gens FK14.88


M 200m
F�rs�k heat 1-0,226 aug Qualisys Photofinish 
1 Tom Kling-Baptiste90Huddinge AIS21.66Q
2 Carl Bengtstr�m00�rgryte IS21.81Q
3 Olle Forslin93H�sselby SK21.84Q
4 Erik Annerfalk94Ullevi FK21.97q
5 Omar Chaaban00IFK Helsingborg22.02q
6 Sebastian Kadest�l96Malm� AI22.42q
7 Tarley Allison97J�rvs� IF22.82

F�rs�k heat 2-1,326 aug Qualisys Photofinish 
1 Jakob Lindbom95KA 2 IF21.73Q
2 Douglas Hellbratt95Hammarby IF22.02Q
3 Nils Thornberg94Bolln�s FIK22.09Q
4 David Sennung91Ullevi FK22.32q
5 Martin Selin95Ullevi FK22.44
6 Gregorios Kyriakoudis97H�sselby SK22.60

F�rs�k heat 3-3,226 aug Qualisys Photofinish 
1 Henrik Larsson99IF G�ta Karlstad21.80Q
2 Nil de Oliveira86Sp�rv�gens FK22.15Q
3 Alexander Lesser93Ullevi FK22.41Q
4 Linus Kapstad00Umedalens IF22.66
5 Oskar Motta98Upsala IF22.91
6 Martin Astner93Ullevi FK22.92
7 Mikael Gerlach84Sundsvalls FI23.42

F�rs�k heat 4-1,326 aug 
1 Emil von Barth96Ullevi FK21.91Q
2 Amadou Sussoho95Hammarby IF22.25Q
3 Adam Denguir94Ullevi FK22.35Q
4 Eric Larsson93Thorengruppen TFC22.49
5 Emmanuel Dawlson92Malm� AI30.86
- Victor Koch98�rgryte ISbr�t

Semifinal heat 1-0,427 aug Qualisys Photofinish 
1 Tom Kling-Baptiste90Huddinge AIS21.34Q
2 Emil von Barth96Ullevi FK21.52Q
3 Carl Bengtstr�m00�rgryte IS21.65Q
4 Olle Forslin93H�sselby SK21.79q
5 Erik Annerfalk94Ullevi FK21.89
6 Alexander Lesser93Ullevi FK22.06
7 Amadou Sussoho95Hammarby IF22.20
8 Sebastian Kadest�l96Malm� AI22.31

Semifinal heat 20,427 aug Qualisys Photofinish 
1 Henrik Larsson99IF G�ta Karlstad21.22Q
2 Nil de Oliveira86Sp�rv�gens FK21.47Q
3 Douglas Hellbratt95Hammarby IF21.51Q
4 Adam Denguir94Ullevi FK21.66q
5 Nils Thornberg94Bolln�s FIK21.81
6 Omar Chaaban00IFK Helsingborg21.95
7 David Sennung91Ullevi FK21.99
- Jakob Lindbom95KA 2 IFej start

Final3,227 aug Qualisys Photofinish 
1 Henrik Larsson99IF G�ta Karlstad20.71
2 Tom Kling-Baptiste90Huddinge AIS20.75
3 Emil von Barth96Ullevi FK20.94
4 Nil de Oliveira86Sp�rv�gens FK21.04
5 Douglas Hellbratt95Hammarby IF21.37
6 Carl Bengtstr�m00�rgryte IS21.40
7 Olle Forslin93H�sselby SK21.56
8 Adam Denguir94Ullevi FK21.76


M 400m
F�rs�k heat 125 aug Qualisys Photofinish 
1 Nick Ekelund-Arenander89Malm� AI47.81Q
2 Joel Groth91Bolln�s FIK48.00Q
3 Anton Sigurdsson96Malm� AI48.07q
4 Filip Nilsson92IFK Lund49.08q
5 Martin Astner93Ullevi FK49.93
6 Akile Mehari91Hammarby IF51.26

F�rs�k heat 225 aug Qualisys Photofinish 
1 Erik Martinsson96Gefle IF49.21Q
2 Kasper Kadest�l99Malm� AI49.61Q
3 Oskar Greilert95Ullevi FK49.74
4 Benjamin Mullen87Turebergs FK50.41
5 Arvid Gustafsson99Upsala IF50.77
6 Martin Selin95Ullevi FK51.21

F�rs�k heat 325 aug Qualisys Photofinish 
1 Niklas Bergman Larsson98Link�pings GIF48.63Q
2 Felix Francois90�rgryte IS49.03Q
3 Andreas Movin96IFK Liding�49.59
4 Alexander Lesser93Ullevi FK49.80
5 Alexander Nordkvist90Huddinge AIS50.28
6 Truls Axelson93Sp�rv�gens FK51.00

Final26 aug Qualisys Photofinish 
1 Nick Ekelund-Arenander89Malm� AI47.01
2 Joel Groth91Bolln�s FIK47.36
3 Erik Martinsson96Gefle IF47.40
4 Niklas Bergman Larsson98Link�pings GIF47.80
5 Felix Francois90�rgryte IS47.84
6 Anton Sigurdsson96Malm� AI48.17
7 Kasper Kadest�l99Malm� AI48.18
8 Filip Nilsson92IFK Lund48.64


M 800m
F�rs�k heat 126 aug Qualisys Photofinish 
1 Andreas Kramer97S�vedalens AIK 1:52.20Q
2 Andreas Almgren95Turebergs FK 1:52.38Q
3 Mattias Ohlsson94Heleneholms IF 1:52.48Q
4 Rickard Gunnarsson91H�sselby SK 1:52.79q
5 Anton Persson96H�sselby SK 1:53.09q
6 Estifanos Faid92Sp�rv�gens FK 1:53.51q
7 Bienvenue Musore90Hammarby IF 1:54.86
8 Felix Francois90�rgryte IS 1:56.70
9 Robin Johansson94�rla IF 1:57.00
10 Adrian Mehic94Heleneholms IF 1:58.28

F�rs�k heat 226 aug Qualisys Photofinish 
1 Joakim Andersson92IFK Trelleborg 1:53.74Q
2 Gustav Berlin95IK Akele 1:53.96Q
3 Johan Eriksson88Turebergs FK 1:54.07Q
4 Gustav Bivstedt96H�sselby SK 1:54.96
5 Benjamin �berg95H�lle IF 1:55.12
6 Johan Svensson89Sp�rv�gens FK 1:55.84
7 Sebastian Persson91Heleneholms IF 1:59.33
8 Edom Abreham95H�sselby SK 1:59.72
- Erik Martinsson96Gefle IFbr�t
- Akile Mehari91Hammarby IFDQ �F.4.2.8

Final27 aug Qualisys Photofinish 
1 Andreas Kramer97S�vedalens AIK 1:50.46
2 Andreas Almgren95Turebergs FK 1:51.53
3 Joakim Andersson92IFK Trelleborg 1:51.63
4 Johan Eriksson88Turebergs FK 1:51.79
5 Rickard Gunnarsson91H�sselby SK 1:52.86
6 Anton Persson96H�sselby SK 1:53.61
7 Gustav Berlin95IK Akele 1:53.63
8 Estifanos Faid92Sp�rv�gens FK 1:54.77
9 Mattias Ohlsson94Heleneholms IF 1:55.91


M 1500m
F�rs�k heat 125 aug Qualisys Photofinish 
1 Andreas Almgren95Turebergs FK 3:54.91Q
2 Abdelfath Yassin95Gefle IF 3:55.07Q
3 Staffan Ek91Huddinge AIS 3:55.63Q
4 Jonatan Fridolfsson92S�vedalens AIK 3:55.66Q
5 Alexander Nilsson95M�lndals AIK 3:55.70q
6 Hampus B�rjesson94Ullevi FK 3:56.07q
7 Bienvenue Musore90Hammarby IF 4:00.08
8 Daniel Gleimar92Sp�rv�gens FK 4:01.10
9 Marcus Gustafsson88Sp�rv�gens FK 4:03.49
10 Jesper Bokefors94Malm� AI 4:04.80
11 Anton Axelsson01H�sselby SK 4:06.36
12 Viktor Helander90Eksj� S�dra IK 4:10.49

F�rs�k heat 225 aug Qualisys Photofinish 
1 Efrem Brhane94V�ster�s FK 3:54.85Q
2 Ali Laaroubi94Malm� AI 3:55.69Q
3 John Foitzik91Sp�rv�gens FK 3:56.05Q
4 Andreas Kramer97S�vedalens AIK 3:56.21Q
5 Oliver L�fqvist98Sp�rv�gens FK 3:56.61q
6 Johan Walld�n87Sp�rv�gens FK 3:58.13q
7 Leo Magnusson98S�vedalens AIK 3:59.45
8 Rasmus Bengtsson95Sp�rv�gens FK 4:06.12
9 Henrik Petersson93Malm� AI 4:10.77
10 Ludvig Danielson95Tjalve IF Norrk�ping 4:15.77
11 Ken Sl�ttengren95H�gby IF 4:20.06

Final26 aug Qualisys Photofinish 
1 Andreas Almgren95Turebergs FK 3:48.15
2 Ali Laaroubi94Malm� AI 3:48.77
3 Andreas Kramer97S�vedalens AIK 3:49.31
4 John Foitzik91Sp�rv�gens FK 3:49.36
5 Abdelfath Yassin95Gefle IF 3:50.24
6 Hampus B�rjesson94Ullevi FK 3:53.72=
6 Jonatan Fridolfsson92S�vedalens AIK 3:53.72=
8 Efrem Brhane94V�ster�s FK 3:55.02
9 Alexander Nilsson95M�lndals AIK 3:55.10
10 Oliver L�fqvist98Sp�rv�gens FK 3:55.55
11 Johan Walld�n87Sp�rv�gens FK 3:57.96
- Staffan Ek91Huddinge AISej start


M 5000m
Finalheat 127 aug Qualisys Photofinish 
1 Per Sj�gren79KFUM �rebro14:41.79108:55.70
2 Johan Fagerberg92Finsp�ngs AIK14:50.77118:55.41
3 Erik Lagerl�f97IFK Liding�14:52.69128:57.04
4 Samuel Fitsumbrhan99H�lle IF15:03.79138:56.73
5 Ludvig Danielson95Tjalve IF Norrk�ping15:03.81148:56.40
6 Archie Casteel96Sp�rv�gens FK15:04.50158:56.05
7 Anton Rehn92H�gby IF15:15.40179:02.15
8 Viktor Helander90Eksj� S�dra IK15:18.46189:03.61
9 Daniel Antonsson93Roma IF15:27.20199:03.03
10 August Moll�n99Tjalve IF Norrk�ping15:39.02209:10.53
11 Oliver Wykman94H�gby IF15:56.39219:30.28
12 Erik Karlsson98H�gby IF15:58.08229:30.40
13 Geert Tuinstra90S�vedalens AIK16:28.30239:30.68

Finalheat 227 aug Qualisys Photofinish 
1 Daniel Lundgren85Turebergs FK14:08.3518:34.38
2 Jonas Leanderson91Malm� AI14:11.2128:34.03
3 Robin Lindgren90�rgryte IS14:13.4638:34.77
4 Robel Fsiha96Sp�rv�gens FK14:16.2148:33.71
5 Suldan Hassan98Ullevi FK14:27.2058:34.08
6 Anders Grahl87H�lle IF14:33.7568:43.96
7 Anton Danielsson90Malm� AI14:34.7078:44.23
8 Andreas �hwall89H�sselby SK14:38.1088:44.98
9 Jonatan Fridolfsson92S�vedalens AIK14:38.2798:44.56
10 Andreas Jansson96H�sselby SK15:06.63168:45.99
- Joel Zachrisson94Ullevi FKbr�t-8:39.61
- Amanuel Gergis96Turebergs FKbr�t-8:33.90
- John Foitzik91Sp�rv�gens FKbr�t-8:35.26
- Staffan Ek91Huddinge AISbr�t--
- Napoleon Solomon94Turebergs FKDQ-8:34.13 , �F.4.1.4


M 10000m
Final25 aug Qualisys Photofinish 
1 Napoleon Solomon94Turebergs FK29:07.04
2 Robel Fsiha96Sp�rv�gens FK29:22.31
3 Mustafa Mohammed79H�lle IF29:54.96
4 Gabriel Steffensen96M�lndals AIK30:13.61
5 Ebba Tulu Chala96Huddinge AIS30:15.87
6 John Kingstedt92Huddinge AIS30:21.61
7 Marcus �berg88H�sselby SK30:24.03
8 Otto Kingstedt94Huddinge AIS30:43.25
9 Anders Grahl87H�lle IF30:46.80
10 Per Sj�gren79KFUM �rebro30:48.70
11 Andreas �hwall89H�sselby SK30:51.89
12 Johan Fagerberg92Finsp�ngs AIK31:02.05
13 Oscar Carlsson91H�sselby SK31:11.26
14 Archie Casteel96Sp�rv�gens FK31:20.30
15 Linus Wir�n93IK Ymer31:21.93
16 Daniel Berggren87Str�mstad LK31:31.36
17 Daniel Antonsson93Roma IF31:31.91
18 Daniel Lund83H�lle IF31:54.80
19 Robert Alexandersson90H�lle IF32:09.06
20 Nils Spetz91Sp�rv�gens FK32:16.92
21 Anders Prytz85Turebergs FK33:54.08
- Geert Tuinstra90S�vedalens AIKbr�t
- Fredrik Uhrbom77Sp�rv�gens FKbr�t


M 3000m hinder
Final26 aug Qualisys Photofinish 
1 Napoleon Solomon94Turebergs FK 8:40.47
2 Daniel Lundgren85Turebergs FK 8:43.07
3 Robin Lindgren90�rgryte IS 8:46.36
4 Vidar Johansson96S�vedalens AIK 9:02.01
5 Awet Mengsteab95�rgryte IS 9:14.76
6 Fredrik Johansson86IFK V�xj� 9:26.19
7 Daniel Gleimar92Sp�rv�gens FK 9:45.20


M H�ck 110m
F�rs�k heat 1-0,326 aug Qualisys Photofinish 
1 Max Hrelja98Malm� AI13.98Q
2 Marvin Tay90Sp�rv�gens FK14.30Q
3 Petter Gustafsson94IK Hakarpspojkarna14.43q
4 Elias Martinsson97M�lndals AIK14.98q
5 Oliwer �strand92�rgryte IS15.22
6 Rasmus Elfgaard94Habo Friidrott 0415.99

F�rs�k heat 2-1,626 aug Qualisys Photofinish 
1 Anton Levin92Malm� AI14.25Q
2 Jonatan Holm94Strands IF14.29Q
3 Fredrick Ekholm94Huddinge AIS14.32q
4 Joel Bengtsson99IFK Helsingborg14.68q
5 Hannes Kvist Wirdmo94Athletics 24Seven SK15.22
- Alexander Brorsson90Athletics 24Seven SKej start

Final-1,526 aug Qualisys Photofinish 
1 Anton Levin92Malm� AI14.31
2 Max Hrelja98Malm� AI14.31
3 Fredrick Ekholm94Huddinge AIS14.37
4 Petter Gustafsson94IK Hakarpspojkarna14.37
5 Jonatan Holm94Strands IF14.39
6 Marvin Tay90Sp�rv�gens FK14.86
7 Elias Martinsson97M�lndals AIK14.92
8 Joel Bengtsson99IFK Helsingborg14.95


M H�ck 400m91 cm
F�rs�k heat 126 aug Qualisys Photofinish 
1 Jonathan Carbe90�rgryte IS53.08Q
2 Ludvig Hillenfj�rd97Huddinge AIS53.09Q
3 Oskar Greilert95Ullevi FK53.33q
4 Anton Bertilsson99Habo Friidrott 0453.69q
5 Fredrik Kihlblom98Huddinge AIS54.79
6 Arvid Berglund91Tran�s AIF55.02
7 Arvid Gustafsson99Upsala IF55.27
- Benjamin Mullen87Turebergs FKbr�t

F�rs�k heat 226 aug Qualisys Photofinish 
1 Isak Andersson96Upsala IF52.66Q
2 William Frobe98T�by IS52.85Q
3 Samuel Wiik98�rgryte IS53.05q
4 Johan Brasch98W�rnamo SK53.21q
5 Anton Nilsson92Huddinge AIS54.12
6 Erik Lindahl90Ullevi FK55.54
7 Kristian Efremov90Hammarby IF57.33

Final27 aug Qualisys Photofinish 
1 Isak Andersson96Upsala IF51.17
2 William Frobe98T�by IS52.05
3 Ludvig Hillenfj�rd97Huddinge AIS52.82
4 Jonathan Carbe90�rgryte IS53.27
5 Oskar Greilert95Ullevi FK53.42
6 Anton Bertilsson99Habo Friidrott 0453.49
7 Samuel Wiik98�rgryte IS53.72
8 Johan Brasch98W�rnamo SK55.49


M H�jd
Final25 aug 
1 Jakob Thorvaldsson88IFK Liding�213
2 Oskar Lundqvist97Upsala IF211
3 Philip Frifelt Lundqvist89M�lndals AIK209
4 Fredrik L�fgren94IFK Lund209
5 Yuan-Zhong Wu91IFK V�xj�203
6 Carl af Forselles01Hellas FK203
7 Filip Bj�rklund98Upsala IF203
8 Henrik Thoms96IF G�ta Karlstad199
9 Viktor Husmark92Ullevi FK199
10 Herman Olvik96Ullevi FK199
11 Ola Carlsson75�rgryte IS195
12 Simon Wiklund99IK Wilske195

191195199203206209211213215
J.Thorvaldsson-o-ooxoxxooxxx
F.Bj�rklundooxxoxxoxxx
H.Olvikxoxoxoxxx
H.Thomsoooxxx
V.Husmarkoxoxoxxx
O.Carlssonooxxx
C.af Forsellesooxoxxoxxx
Frifelt Lundq.-o-xoooxxx
Y.Wuoooxxoxxx
O.Lundqvist-ooxxo-xoxxo-xxx
F.L�fgren-oxoxoxxoxxoxxx
S.Wiklundoxoxxx


M Stav
Final A26 aug 
1 Melker Sv�rd-Jacobsson94�rgryte IS5451
2 Rasmus Carlsson88KFUM �rebro5102
3 Marcus Nilsson91H�gby IF4943
4 Micael Fag�94Kalmar SK4834
5 Dennis Bergetoft92KFUM �rebro4727
- Oscar Janson75Ullevi FKX
- Erik Thorstensson89Sp�rv�gens FKX
- Filip Gyllensten92IF KvilleX
- Carl St�nson93Hellas FKX

472483494502510522545560
M.Nilssonooxxoxxx
C.St�nson---xxx
F.Gyllensten---xxx
E.Thorstenssonxxx
Sv�rd-Jacobs.-----oxoxxx
O.Janson---xxx
M.Fag�xooxxx
D.Bergetoftxxoxxx
R.Carlsson-xoooxxoxxx

Final B26 aug 
1 Tom Johansson99KFUM �rebro4725
1 Bj�rn Andersson91IFK Liding�4725
3 Gustaf Hultgren83�rgryte IS4727
4 Emil �stergren98IFK V�xj�4279
4 Rasmus Elfgaard94Habo Friidrott 044279
- Jonathan Ruffieux91�rgryte ISX
- David Kappelin95�rgryte ISX
- Sebastian Ruthstr�m97Sp�rv�gens FKX

427442457472483494502510516
R.Elfgaardxoxxx
J.Ruffieux--xxx
S.Ruthstr�mxxx
T.Johansson--oxoxxx
D.Kappelin---x-
B.Andersson--oxoxxx
E.�stergrenxoxxx
G.Hultgrenoooxxoxx-


M L�ngd
Kvalt�vling25 aug 
1 Michel Torn�us86Hammarby IF7,94Q
2 Thobias Nilsson Montler96Malm� AI7,38Q
3 Johan Tal�us94Eskilstuna FI7,37Q
4 Andreas Otterling86IFK Liding�7,30Q
5 Rickard Willman94V�ster�s FK7,29Q
6 Andreas Carlsson95IK Ymer7,23q
7 Artur Engstr�m96�rgryte IS7,16q
8 Jesper Hellstr�m95H�sselby SK7,11q
9 Felix Ericsson95IFK Helsingborg7,11q
10 Matthias Johansson90Nedre Soppero IK7,08q
11 Elias Martinsson97M�lndals AIK6,85q
12 Adam Chiguer91Sp�rv�gens FK6,84q
13 Sebastian Ruthstr�m97Sp�rv�gens FK6,61
14 Jens Mattisson85Vittsj� GIK6,42
15 Oscar Hjerm97KA 2 IF3,92
- David Svensson98IFK TumbaX

1 2 3       
D.SvenssonX2,5X1,4-
A.Otterling7,233.07,302,0
J.Tal�us7,374,1
J.Hellstr�mX4,57,051,97,112,1
M.Torn�us7,943,3
A.Engstr�m6,962,67,161,8-
R.Willman7,062,26,842,07,291,1
J.MattissonX0,6X2,46,421,5
Nilsson MontlerX1,57,381,9
A.Carlsson7,072,17,230,9X1,5
F.Ericsson7,111,2-6,431,0
S.Ruthstr�mX2,2X1,56,611,2
O.HjermX2,03,921,9X1,6
A.Chiguer6,844,06,711,36,821,7
E.Martinsson6,853,56,702,1X0,7
M.Johansson7,061,77,080,96,921,0

Final26 aug 
1 Michel Torn�us86Hammarby IF7,65
2 Andreas Otterling86IFK Liding�7,43
3 Thobias Nilsson Montler96Malm� AI7,40
4 Andreas Carlsson95IK Ymer7,15
5 Johan Tal�us94Eskilstuna FI7,09
6 Matthias Johansson90Nedre Soppero IK6,98
7 Jesper Hellstr�m95H�sselby SK6,94
8 Rickard Willman94V�ster�s FK6,87
9 Felix Ericsson95IFK Helsingborg6,80
10 Artur Engstr�m96�rgryte IS6,77
11 Elias Martinsson97M�lndals AIK6,57
12 Adam Chiguer91Sp�rv�gens FK6,34

1 2 3 4 5 6 
A.ChiguerX-4,4X-3,26,34-3,1
F.Ericsson6,67-3,0-6,80-2,9
E.MartinssonX-2,06,57-1,16,40-0,8
A.Engstr�m6,60-3,06,77-2,36,72-1,7
M.Johansson2,26-2,76,69-2,26,82-2,66,98-1,26,82-1,56,69-2,2
R.Willman6,87-2,2X-3,65,10-1,4-X-2,9X-1,2
J.Hellstr�mX-2,26,94-1,4X-1,7-X-2,0X-0,2
A.CarlssonX-3,36,85-1,86,95-2,17,08-0,8X-1,07,15-0,8
J.Tal�usX-2,07,09-1,3X6,94-2,46,87-1,3X-1,4
A.OtterlingX-1,77,23-1,6X-1,57,43-1,2X-2,0X-1,5
Nilsson Montler7,28-2,07,25-2,77,20-0,9X-1,87,36-1,27,40-0,5
M.Torn�us7,50-3,17,46-2,6-7,65-0,9--


M Tresteg
Final27 aug 
1 Simon Karl�n94IF G�ta Karlstad16,17
2 Daniel Lennartsson88�rgryte IS15,97
3 Moteba Mbumba90H�sselby SK15,77
4 Erik Ehrlin90Hammarby IF15,29
5 Artur Engstr�m96�rgryte IS15,04
6 Marcus Nyberg97Malm� AI14,93
7 Carl af Forselles01Hellas FK14,93
8 Erik Olsson89�rgryte IS14,64
9 Jesper Hellstr�m95H�sselby SK14,61
10 Matthias Johansson90Nedre Soppero IK14,45
11 Antonis Dinopoulos95Upsala IF14,30
12 Jonathan Persg�rden96Ullevi FK14,08
13 Timothy Olsson98Hammarby IF14,07
- Albin Boestad97IFK Liding�X

1 2 3 4 5 6 
M.Johansson14,191,4X0,314,453,1
A.Dinopoulos14,302,214,060,9X2,9
J.Persg�rden14,080,7X2,0X4,2
J.Hellstr�m14,610,6X2,3X4,2
A.BoestadX0,8X3,0X4,2
T.Olsson14,070,8X2,9X4,7
E.Olsson14,151,3X2,214,644,3X3,8X3,814,235,7
C.af Forselles13,620,813,973,014,713,2-X3,814,931,9
A.Engstr�m14,711,414,771,3X3,014,744,215,042,0X3,7
M.Nyberg14,931,713,990,8X1,7X3,114,852,014,602,2
E.Ehrlin15,290,4X1,9X2,8X2,3X4,315,143,3
M.Mbumba15,331,0X0,5X2,815,464,115,572,115,772,9
D.Lennartsson15,320,515,582,615,893,415,975,5X3,115,903,0
S.Karl�n15,370,4X1,916,174,415,634,8-X3,2


M Kula7.26 kg
Final27 aug 
1 Leif Arrhenius86Sp�rv�gens FK18,90
2 Niklas Arrhenius82Sp�rv�gens FK18,32
3 Wictor Petersson98Malm� AI17,83
4 Arwid Koskinen92Huddinge AIS17,51
5 Mats Olsson86H�sselby SK17,27
6 Gustav Liberg95Ullevi FK17,08
7 Niklas Lindstedt93H�sselby SK16,78
8 Simon Pettersson94Upsala IF16,75
9 Gabriel Heen95H�sselby SK16,02
10 Jonas Meyer90�rgryte IS15,92
11 Jesper Arbinge97Huddinge AIS15,85
12 Andreas Eriksson94IK Heros15,16

1 2 3 4 5 6 
J.ArbingeX15,2415,85
J.Meyer15,6615,9215,85
A.Eriksson14,6215,1615,01
G.Heen15,9815,9916,02
S.Pettersson16,61X16,6316,75XX
N.Lindstedt16,13X16,78XXX
M.Olsson16,5216,92X16,77X17,27
A.Koskinen16,3716,95X16,8717,5117,26
G.Liberg17,08X16,38X16,26X
W.Petersson17,6816,9316,99X17,7817,83
N.Arrhenius17,5017,81X17,7218,32X
L.Arrhenius17,7018,4918,90X18,51X


M Diskus2.0 kg
Final25 aug 
1 Daniel St�hl92Sp�rv�gens FK67,80
2 Simon Pettersson94Upsala IF64,84
3 Axel H�rstedt87Malm� AI60,82
4 Niklas Arrhenius82Sp�rv�gens FK60,61
5 Jakob Gardenkrans97Malm� AI58,01
6 Gustav Liberg95Ullevi FK57,88
7 Benn Harradine82Hammarby IF57,84
8 Anton Larsson93J�rvs� IF52,15
9 Matthew Brown80Hammarby IF48,80
10 Albin Lager96KFUM �rebro48,65
11 Oscar Gustafsson97Trosa Atletik IF48,37
12 Marcus Nilsson91H�gby IF47,52
- Jussi Kiviniemi93S�dert�lje IFX

1 2 3 4 5 6 
A.Lager46,7748,65X
O.Gustafsson45,0147,9948,37
J.KiviniemiXXX
M.Brown45,5145,6948,80
M.Nilsson45,0047,5246,55
A.Larsson47,7246,3251,57X52,15X
J.GardenkransX53,2353,3456,5456,6958,01
G.Liberg55,0053,98X56,8157,88X
B.HarradineX56,8657,61X56,3857,84
A.H�rstedt57,4458,5458,5058,1157,3160,82
N.Arrhenius60,61XXXX57,58
S.Pettersson60,3559,6362,6261,0162,8464,84
D.St�hl58,3366,9965,23X67,80X


M Sl�gga7.26 kg
Final26 aug 
1 Oscar Vestlund93IF G�ta Karlstad71,32
2 Mattias Lindberg90Skellefte� AIK69,24
3 Ragnar Carlsson00Falu IK65,19
4 Tim S�derqvist95H�lle IF64,80
5 Stefan Kvist87Alvesta FI64,61
6 Anton Andersson96Umedalens IF57,99
7 Johan Bj�rnstad90Ullevi FK53,41

1 2 3 4 5 6 
M.Lindberg68,0168,7267,0866,6769,2467,01
S.Kvist63,8964,6164,2964,1861,0064,11
R.Carlsson63,64XX63,9265,19X
J.Bj�rnstad52,0553,4151,69XX48,80
T.S�derqvist63,7964,2464,8064,27X63,54
O.Vestlund70,0671,32X70,66X69,63
A.Andersson55,50X55,8657,9954,95X


M Spjut800 g
Kvalt�vling26 aug 
1 Gabriel Wallin81S�dert�lje IF76,18Q
2 Isak Oskarsson96IFK V�xj�70,34Q
3 Jiannis Smalios87Thorengruppen TFC68,77Q
4 Jonathan Harley93Ullevi FK68,10Q
5 Jakob Eriksson98IF G�ta Karlstad68,08Q
6 Simon Litzell97H�sselby SK66,65q
7 Sebastian Th�rngren93IFK V�xj�63,80q
8 Johan Carlqvist92Falu IK63,58q
9 Olof Hansson86H�sselby SK63,08q
10 Kamil Kaminski96H�sselby SK62,56q
11 Jonathan Amneskog98Klippans FK62,33q
12 Theodor Ahlstr�m98IFK V�xj�60,91q
13 Marcus Nilsson91H�gby IF58,66
14 Tim Holmberg91Falu IK56,60
15 Lukas Kvist94IFK Helsingborg54,45
16 Emil Persson95KA 2 IF53,24
- Fredrik Andersson93S�dert�lje IFX

1 2 3       
S.Th�rngren63,8063,2463,57
M.Nilsson58,6656,7957,76
J.Amneskog62,33XX
S.Litzell63,9166,6565,33
T.Ahlstr�m59,4560,4760,91
J.Harley68,10
F.AnderssonXXX
J.Carlqvist59,4363,5862,13
G.Wallin76,18
J.SmaliosX68,77
E.Persson51,1453,24X
I.OskarssonX64,6370,34
K.Kaminski59,1854,7562,56
L.KvistX54,45X
T.Holmberg55,5655,3456,60
O.Hansson59,4863,0860,00
J.Eriksson57,1764,5668,08

Final27 aug 
1 Jiannis Smalios87Thorengruppen TFC77,05
2 Isak Oskarsson96IFK V�xj�70,26
3 Gabriel Wallin81S�dert�lje IF69,49
4 Sebastian Th�rngren93IFK V�xj�64,97
5 Jonathan Harley93Ullevi FK64,68
6 Simon Litzell97H�sselby SK62,79
7 Olof Hansson86H�sselby SK61,91
8 Kamil Kaminski96H�sselby SK60,92
9 Jakob Eriksson98IF G�ta Karlstad60,08
10 Jonathan Amneskog98Klippans FK59,87
11 Johan Carlqvist92Falu IK59,32
12 Theodor Ahlstr�m98IFK V�xj�57,42

1 2 3 4 5 6 
J.Eriksson60,0858,5057,17
T.Ahlstr�m53,3554,8757,42
J.Amneskog59,3259,8759,02
J.Carlqvist59,3256,7758,92
K.Kaminski56,6557,3360,9257,65X59,95
S.Th�rngren61,60X58,5464,97X60,96
O.Hansson55,9561,9157,6556,4659,1859,14
J.Harley58,8462,1661,7762,25X64,68
S.Litzell62,79XX61,35X57,29
G.Wallin67,72X---69,49
I.Oskarsson68,4170,2661,58-65,83-
J.Smalios74,1377,05XXX75,77


K 100m
F�rs�k heat 13,425 aug Qualisys Photofinish 
1 Jessica �stlund93H�sselby SK11.75Q
2 Nikki Sj�berg98Bolln�s FIK11.80Q
3 Claudia Payton98IF G�ta Karlstad11.80q
4 Gladys Bamane89Sp�rv�gens FK11.91
5 Binai Ahmad97KA 2 IF12.08
6 Sarah Karlsson01Huddinge AIS12.19

F�rs�k heat 21,725 aug Qualisys Photofinish 
1 Elin �stlund91KFUM �rebro11.70Q
2 Emma Jansson97Falu IK11.76Q
3 Elin Westerlund90Sp�rv�gens FK11.88q
4 Josefin Palm94Falu IK12.18
5 Hanna Axelsson99Upsala IF12.27
6 Evelina Nilsson94IFK Ume�12.39

F�rs�k heat 33,525 aug Qualisys Photofinish 
1 Malin Str�m86Bolln�s FIK11.66Q
2 Isabelle Eurenius89Sp�rv�gens FK11.70Q
3 Hanna Adriansson Nordberg92IFK Liding�12.01
4 Freja Andersdotter01KA 2 IF12.13
5 Emilia Kjellberg96IFK Sunne FK12.22
6 Virva Rylander00V�ster�s FK12.48

Final1,725 aug Qualisys Photofinish 
1 Malin Str�m86Bolln�s FIK11.62
2 Isabelle Eurenius89Sp�rv�gens FK11.64
3 Elin �stlund91KFUM �rebro11.66
4 Jessica �stlund93H�sselby SK11.74
5 Claudia Payton98IF G�ta Karlstad11.80
6 Emma Jansson97Falu IK11.86
7 Elin Westerlund90Sp�rv�gens FK11.88
8 Nikki Sj�berg98Bolln�s FIK12.05


K 200m
F�rs�k heat 1-2,926 aug Qualisys Photofinish 
1 Elin �stlund91KFUM �rebro24.34Q
2 Malin Str�m86Bolln�s FIK24.83Q
3 Gladys Bamane89Sp�rv�gens FK25.32
4 Josephine Risberg Thoor95IFK Helsingborg25.93
5 Isabelle Eriksson86IFK Liding�25.95
6 Virva Rylander00V�ster�s FK26.47
- Ebba Svantesson97Ullevi FKej start

F�rs�k heat 2-2,226 aug Qualisys Photofinish 
1 Matilda Hellqvist93Ullevi FK24.66Q
2 Emma Jansson97Falu IK24.75Q
3 Nikki Sj�berg98Bolln�s FIK24.89q
4 Moa Mattisson98IFK Helsingborg25.40
5 Ida Hansen93IF G�ta Karlstad26.05
6 Klara Helander95Upsala IF26.26

F�rs�k heat 3-1,526 aug Qualisys Photofinish 
1 Isabelle Eurenius89Sp�rv�gens FK24.67Q
2 Pernilla Nilsson92Malm� AI24.88Q
3 Hanna Adriansson Nordberg92IFK Liding�25.04q
4 Linnea Frobe98T�by IS25.08
5 Felicia Ascard96IFK Lund25.36
6 Sarah Karlsson01Huddinge AIS25.69

Final2,727 aug Qualisys Photofinish 
1 Elin �stlund91KFUM �rebro23.44
2 Malin Str�m86Bolln�s FIK23.76
3 Matilda Hellqvist93Ullevi FK23.81
4 Isabelle Eurenius89Sp�rv�gens FK23.83
5 Emma Jansson97Falu IK23.96
6 Pernilla Nilsson92Malm� AI24.26
7 Nikki Sj�berg98Bolln�s FIK24.31
8 Hanna Adriansson Nordberg92IFK Liding�24.57


K 400m
F�rs�k heat 125 aug Qualisys Photofinish 
1 Lisa Duffy93H�sselby SK55.62Q
2 Alice Svantesson97Ullevi FK56.89Q
3 Klara Helander95Upsala IF57.43
4 Linnea Frobe98T�by IS57.44
5 Linda Fr�din Glad93IFK Liding�57.54
6 Vendela Rydb�ck97G�teborgs KIK58.18
7 �sa S�derlund93Ullevi FK59.77
8 Ga�l de Coninck01S�vedalens AIK59.86

F�rs�k heat 225 aug Qualisys Photofinish 
1 Matilda Hellqvist93Ullevi FK55.17Q
2 Josefin Magnusson89Malm� AI55.60Q
3 Ebba Svantesson97Ullevi FK56.79q
4 Josephine Risberg Thoor95IFK Helsingborg57.14q
5 Sara R�nnby93Tjalve IF Norrk�ping57.19q
6 Sandra Knezevic92Hammarby IF57.21q
7 Isabelle Eriksson86IFK Liding�57.76
8 Hanna Bergqvist91�rgryte IS58.44

Final26 aug Qualisys Photofinish 
1 Lisa Duffy93H�sselby SK53.44
2 Matilda Hellqvist93Ullevi FK53.66
3 Josefin Magnusson89Malm� AI54.30
4 Ebba Svantesson97Ullevi FK55.81
5 Alice Svantesson97Ullevi FK55.85
6 Sandra Knezevic92Hammarby IF56.39
7 Josephine Risberg Thoor95IFK Helsingborg57.27
8 Sara R�nnby93Tjalve IF Norrk�ping57.90


K 800m
F�rs�k heat 126 aug Qualisys Photofinish 
1 Meraf Bahta89H�lle IF 2:09.32Q
2 Isabella Andersson97Turebergs FK 2:09.98Q
3 Caroline H�gardh92IFK Halmstad 2:10.61Q
4 Helena Siltberg87Upsala IF 2:10.77q
5 Sara Ericsson95Heleneholms IF 2:11.01q
6 Jessica Edlund95Umedalens IF 2:11.23
7 Sara R�nnby93Tjalve IF Norrk�ping 2:16.52
8 Sara D�deby99Hovsl�tts IK 2:20.54

F�rs�k heat 226 aug Qualisys Photofinish 
1 Hanna Hermansson89Turebergs FK 2:12.64Q
2 Elina Johansson89Sp�rv�gens FK 2:12.89Q
3 Madeleine Bj�rlin-Delmar96IFK G�teborg 2:12.90Q
4 Ga�l de Coninck01S�vedalens AIK 2:13.74
5 Lovisa Skoglund01H��rs IS 2:14.44
6 Therese Jansson86Ludvika FFI 2:14.94
7 Ida Ekroth96Upsala IF 2:15.23
- Patricia Striner97Malm� AIbr�t

Final27 aug Qualisys Photofinish 
1 Meraf Bahta89H�lle IF 2:07.29
2 Hanna Hermansson89Turebergs FK 2:08.10
3 Isabella Andersson97Turebergs FK 2:09.67
4 Madeleine Bj�rlin-Delmar96IFK G�teborg 2:11.60
5 Elina Johansson89Sp�rv�gens FK 2:12.61
6 Caroline H�gardh92IFK Halmstad 2:12.71
7 Sara Ericsson95Heleneholms IF 2:12.98
8 Helena Siltberg87Upsala IF 2:19.85


K 1500m
Final26 aug Qualisys Photofinish 
1 Meraf Bahta89H�lle IF 4:18.25
2 Hanna Hermansson89Turebergs FK 4:18.58
3 Isabella Andersson97Turebergs FK 4:19.71
4 Linn Nilsson90H�lle IF 4:19.88
5 Caroline H�gardh92IFK Halmstad 4:26.12
6 Sara Christiansson97S�vedalens AIK 4:26.49
7 Elina Johansson89Sp�rv�gens FK 4:28.19
8 Helena Siltberg87Upsala IF 4:31.69
9 Elin Brink97M�lndals AIK 4:43.81
- Emma Jansson91H�sselby SKbr�t


K 5000m
Final27 aug 
1 Linn Nilsson90H�lle IF16:13.0509:56.22
2 Maria Larsson94�rgryte IS16:19.8109:55.98
3 Sara Christiansson97S�vedalens AIK16:36.3009:56.51
4 Malin Liljestedt80Sp�rv�gens FK16:44.9110:00.79
5 Ronja Fjellner89�rgryte IS16:45.3010:03.57
6 Hanna Lindholm79Huddinge AIS16:49.9510:00.11
7 Cecilia Norrbom88Sp�rv�gens FK16:56.2210:05.28
8 Sara Holmgren90S�vedalens AIK17:04.3910:00.30
9 Malin Strand93S�vedalens AIK17:07.3510:00.56
10 Charlotte Sch�nbeck84IFK Liding�17:08.0910:09.60
11 Eleonora Olsmats99Turebergs FK17:28.7010:25.65
12 Lisa Bergdahl95S�vedalens AIK17:35.8610:06.95
13 Madeleine Larsson81H�sselby SK17:39.3510:16.52
14 Kristin Nystr�m92IK Akele18:27.9610:51.58
- Frida Kristiansson92�rgryte ISbr�t
- Louise Ringstr�m89Sp�rv�gens FKbr�t


K 10000m
Final25 aug Qualisys Photofinish 
1 Charlotta Fougberg85Ullevi FK35:13.97
2 Hanna Lindholm79Huddinge AIS35:17.33
3 Malin Strand93S�vedalens AIK35:26.35
4 Sara Holmgren90S�vedalens AIK35:43.97
5 Cecilia Norrbom88Sp�rv�gens FK36:12.45
6 Madeleine Larsson81H�sselby SK36:23.05
7 Eleonora Olsmats99Turebergs FK36:39.90
8 Amanda Bohlin89Tjalve IF Norrk�ping36:45.71
9 Jessica �sterberg81Sp�rv�gens FK37:40.22
10 Johanna Anvell89M�lndals AIK37:48.56
11 Anna Bjurman88IS G�ta37:55.39
12 Sandra S�dergren89FIF Gnistan38:13.98
- Ellen Persson97H�gby IFbr�t
- Sanna Mustonen91H�sselby SKbr�t
- Hanna Dick�r92�rgryte ISbr�t
- Louise Ringstr�m89Sp�rv�gens FKbr�t


K 3000m hinder
Final26 aug Qualisys Photofinish 
1 Maria Larsson94�rgryte IS 9:58.59
2 Linn S�derholm96S�vedalens AIK10:17.92
3 Am�lie Svensson96S�vedalens AIK10:21.61
4 Frida Kristiansson92�rgryte IS10:24.86
5 Moa Rothman96V�ster�s FK10:43.99
6 Alice Greberg98M�lndals AIK11:32.39


K H�ck 100m
F�rs�k heat 1-1,926 aug Qualisys Photofinish 
1 Amanda Hansson99H�sselby SK13.65Q
2 Emma Tuvesson91Hammarby IF14.11Q
3 Lovisa �stervall97Upsala IF14.61q
4 Johanna Carlsson94IFK Helsingborg14.66q
5 Moa Kjellander99�hus FIK14.96
6 Sara Skogman95�rgryte IS14.98

F�rs�k heat 2-2,126 aug Qualisys Photofinish 
1 Elin Westerlund90Sp�rv�gens FK13.84Q
2 Malin Skogstr�m95H�sselby SK14.02Q
3 Sofia Mossberg95Falu IK14.12q
4 Estelle Montler91Ullevi FK14.72q
5 Amanda Holmberg98Lidk�pings IS14.85

Final-2,026 aug Qualisys Photofinish 
1 Elin Westerlund90Sp�rv�gens FK13.72
2 Amanda Hansson99H�sselby SK13.81
3 Sofia Mossberg95Falu IK14.06
4 Emma Tuvesson91Hammarby IF14.06
5 Malin Skogstr�m95H�sselby SK14.10
6 Estelle Montler91Ullevi FK14.58
7 Lovisa �stervall97Upsala IF14.64
8 Johanna Carlsson94IFK Helsingborg15.86


K H�ck 400m
Final27 aug Qualisys Photofinish 
1 Hanna Palmqvist96M�lndals AIK58.68
2 Johanna Holm�n Svensson95Ullevi FK58.94
3 Alice Svantesson97Ullevi FK60.38
4 Sofia Johnsson94H�sselby SK60.44
5 Amanda Holmberg98Lidk�pings IS62.36
6 Ida Ekroth96Upsala IF63.80
7 Josefine Havdelin95IFK Liding�68.70


K H�jd
Final27 aug 
1 Sofie Skoog90IF G�ta Karlstad187
2 Erika Kinsey88Tr�ngsvikens IF185
3 Maja Nilsson99Motala AIF182
4 Lovisa �stervall97Upsala IF175
4 Bianca Salming98Turebergs FK175
4 Ellen Bj�rklund90IFK Lund175
4 Matilda Nilsson93IK Hakarpspojkarna175
8 Erika W�rff00Malm� AI175
9 Linda Skantze95IFK Liding�171
9 Louise Ekman97Gefle IF171
11 Vendela von Corswant93�rgryte IS171
12 Evelina Erlandsson94IF G�ta Karlstad171
13 Lina L�fqvist93Ullevi FK165
13 Madeleine Serenhov91IFK Liding�165

165171175179182185187189
B.Salming-ooxxx
M.Serenhovoxxx
E.Kinsey--oooox-xx
L.�stervalloooxxx
M.Nilssonoooxxx
L.Ekmanooxxx
E.Erlandssonoxxoxxx
L.Skantzeooxxx
E.Bj�rklundoooxxx
L.L�fqvistoxxx
M.Nilsson--oooxxx
S.Skoog--oxooxooxxx
von Corswantoxoxxx
E.W�rff-xoxxoxxx


K Stav
Final A25 aug 
1 Michaela Meijer93�rgryte IS4601
2 Hanna Jansson95Ullevi FK4013
3 Emma Kiviniemi Andersson91Sp�rv�gens FK3954
4 Fanny Berglund88�rgryte IS3687
5 Sara Eriksson91Ullevi FK3688

368379387395401407413418445460475
S.Erikssonxxoxxx
E.Kiviniemi A.oooxoxxx
H.Janssonooooo-x-xx
M.Meijer-------oxxooxxx
F.Berglundxoxxx

Final B25 aug 
1 Annika J�nsson96IFK Helsingborg4132
2 Alva Sundin01T�by IS3875
3 Sara Cannmo96�rgryte IS3686
4 Gabriella J�nsson01IFK Helsingborg3429
4 Linnea J�nsson99IFK Helsingborg3429

327342357368379387395401407413418
L.J�nsson-oxxx
G.J�nsson-oxxx
A.J�nsson--ooxooooxxooxxx
A.Sundin-o-oxooxxx
S.Cannmo--ooxxx


K L�ngd
Kvalt�vling26 aug 
1 Khaddi Sagnia94Ullevi FK6,44Q
2 Kaiza Karl�n98KFUM Arvika6,25Q
3 Malin Marmbrandt85V�ster�s FK6,06Q
4 Sandra T�rnros95Gefle IF5,94q
5 Emilia Kjellberg96IFK Sunne FK5,82q
6 Sara Kviberg93H�sselby SK5,82q
7 Johanna Carlsson94IFK Helsingborg5,79q
8 Emelie Nilsson88Sp�rv�gens FK5,72q
9 Sara Skogman95�rgryte IS5,67q
10 Freja Andersdotter01KA 2 IF5,65q
11 Linda Bergh89H�sselby SK5,65q
12 Malin Olsson90IFK Liding�5,62q
13 Victoria Almer�n Hansson99Hammarby IF5,61
14 Rebecka Abrahamsson94FIF Gnistan5,59
15 Moa Ullgren96Tjalve IF Norrk�ping5,58
16 Sofia J�ger-Stenberg94Sundbybergs IK5,53
17 Thilda S�rnev�ng96IF Udd5,52
18 Claudia Spanier98Upsala IF5,23
19 Charlotte Skogstr�m93H�sselby SK5,19

1 2 3       
E.Nilsson5,69-1,85,601,85,720,1
R.Abrahamsson5,35-1,24,170,65,590,0
L.BerghX-1,55,65-1,0X-0,1
C.SpanierX-1,7X0,35,230,1
M.Ullgren5,45-1,1X0,25,58-0,3
K.Karl�n3,55-2,26,251,1
E.Kjellberg5,64-0,1X1,25,821,0
T.S�rnev�ng5,52-1,1X0,3X0,6
K.Sagnia6,440,8
J.CarlssonX0,15,790,75,70-0,7
M.OlssonX-1,45,620,3X-1,7
F.Andersdotter5,44-0,45,650,15,530,1
Almer�n HanssonX-0,6X1,5,61-0,8
S.T�rnros5,94-0,2X1,5-
S.Skogman5,61-0,5X1,75,670,3
S.J�ger-Stenbe5,19-1,55,53-0,4X1,2
M.MarmbrandtX1,36,060,7
S.Kviberg5,630,05,820,7-
C.Skogstr�m5,190,8X0,85,15-0,8

Final27 aug 
1 Khaddi Sagnia94Ullevi FK6,47
2 Kaiza Karl�n98KFUM Arvika6,39
3 Malin Marmbrandt85V�ster�s FK6,31
4 Sandra T�rnros95Gefle IF6,19
5 Emelie Nilsson88Sp�rv�gens FK6,01
6 Emilia Kjellberg96IFK Sunne FK5,98
7 Sara Skogman95�rgryte IS5,92
8 Sara Kviberg93H�sselby SK5,83
9 Johanna Carlsson94IFK Helsingborg5,82
10 Malin Olsson90IFK Liding�5,81
11 Linda Bergh89H�sselby SK5,72
12 Freja Andersdotter01KA 2 IF5,69

1 2 3 4 5 6 
M.Olsson5,812,65,641,75,751,0
F.Andersdotter3,062,35,692,25,683,2
J.Carlsson5,783,45,642,35,823,7
L.BerghX3,1X3,15,723,2
S.Kviberg3,633,9X3,45,834,4X2,44,024,4X3,7
S.Skogman5,823,7X2,95,862,35,922,25,845,2X5,7
E.Kjellberg5,742,7X2,15,883,35,844,3X3,65,983,8
E.Nilsson6,012,35,963,25,844,65,704,45,183,55,894,6
S.T�rnros5,951,46,042,86,134,02,422,0X2,16,193,1
M.Marmbrandt6,111,96,313,26,263,16,133,1X2,26,292,8
K.Karl�n6,392,4X4,3X3,4X4,9X6,1X4,2
K.SagniaX4,36,450,7X4,36,474,66,352,9X3,7


K Tresteg
Final25 aug 
1 Aina Griksaite94Sp�rv�gens FK13,70
2 Malin Marmbrandt85V�ster�s FK13,24
3 Madeleine Nilsson91Gefle IF13,10
4 Rebecka Abrahamsson94FIF Gnistan12,81
5 Izehi Ileso89M�lndals AIK12,40
6 Hanna Gille96S�vedalens AIK12,18
7 Nellie M�rtensson95Malm� AI12,08
8 Maja �skag02R�by-Rekarne FIF12,00
9 Amanda Hjalmarsson97IFK V�xj�11,99
10 Johanna Konseleus95Ullevi FK11,54
- Adiam Thedros Rasmussen82�rgryte ISX
- Lizzie Hager99Ullevi FKX
- Angelica Str�m81Sp�rv�gens FKX
- Emilia Hammarstr�m96M�lndals AIKX
- Alice Eriksson96IFK Liding�X

1 2 3 4 5 6 
J.KonseleusXX11,542,6
A.HjalmarssonX11,741,611,991,9
A.ErikssonXXX
Thedros RasmussXXX
A.Str�mXXX
L.HagerXXX
Hammarstr�mXXX
M.�skag11,643,511,802,312,004,311,992,011,801,611,830,1
N.M�rtenssonXX12,082,1XXX
H.GilleX12,181,8XXX11,883,6
I.IlesoX12,261,012,403,4X12,250,6X
R.Abrahamsson12,42-0,7XXXX12,812,6
M.Nilsson12,740,813,064,6XX13,100,8X
M.MarmbrandtX13,241,413,032,3XX13,130,1
A.Griksaite13,702,013,551,413,582,6-X12,290,7


K Kula4.0 kg
Final25 aug 
1 Fanny Roos95Athletics 24Seven SK17,64
2 Amanda Malmehed98IF G�ta Karlstad15,24
3 Sara Lennman96Katrineholms SK14,82
4 Maria Nilsson95IK Orient14,57
5 Beatrice Lantz97IFK V�xj�13,12
6 Victoria Engstr�m Kindmark97Upsala IF12,73
7 Matilda Elfgaard92Habo Friidrott 0411,66

1 2 3 4 5 6 
M.Elfgaard11,5511,2211,5211,4511,6311,66
Engstr�m K.12,3312,4412,73XX12,46
B.LantzX13,12XX13,00X
M.Nilsson13,0813,9313,8214,14X14,57
A.MalmehedX14,14X14,64X15,24
S.Lennman14,82XXXXX
F.Roos17,64X16,9717,3417,6017,41


K Diskus
Kvalt�vling26 aug 
1 Fanny Roos95Athletics 24Seven SK50,76Q
2 Vanessa Kamga98Upsala IF49,38Q
3 Mathilda Eriksson98Huddinge AIS49,08Q
4 Anna Karlsson98Motala AIF48,05Q
5 Lina Bengtson94Heleneholms IF46,84Q
6 Lydia Sundin94IFK Mora Friidrott45,62q
7 Erica Larsson90IF G�ta Karlstad45,33q
8 Heidi Schmidt93Sp�rv�gens FK44,15q
9 Moa Eskilsson93Villstads GIF42,68q
10 Fanny �hrn Selahn95S�dert�lje IF42,02q
11 Elin Rubin95Hovsl�tts IK41,42q
12 Ida W�hlstrand00IFK V�xj�41,13q
13 Victoria Engstr�m Kindmark97Upsala IF40,63
14 Ida Stenb�ck99SK Bore40,13
15 Linnea J�nsson99IFK Helsingborg39,82
16 Caisa-Marie Lindfors00Upsala IF39,70
17 Nicole Rideg�rd99IFK Helsingborg35,88

1 2 3       
L.J�nsson39,8238,9837,92
L.SundinX45,62X
I.W�hlstrand41,1339,8339,89
H.Schmidt39,8544,1541,80
N.Rideg�rd33,7035,0435,88
Engstr�m K.38,9939,8740,63
F.�hrn Selahn39,8542,0241,34
L.Bengtson46,84
V.KamgaX49,38
M.Eriksson41,5649,08
C.Lindfors39,70X39,46
F.Roos50,76
E.Rubin41,42XX
M.Eskilsson42,68XX
A.Karlsson48,05
I.Stenb�ckXX40,13
E.Larsson45,3344,54X

Final27 aug 
1 Vanessa Kamga98Upsala IF53,78
2 Fanny Roos95Athletics 24Seven SK53,71
3 Anna Karlsson98Motala AIF51,29
4 Mathilda Eriksson98Huddinge AIS50,59
5 Heidi Schmidt93Sp�rv�gens FK48,58
6 Moa Eskilsson93Villstads GIF47,29
7 Erica Larsson90IF G�ta Karlstad47,08
8 Lina Bengtson94Heleneholms IF46,86
9 Lydia Sundin94IFK Mora Friidrott45,50
10 Fanny �hrn Selahn95S�dert�lje IF42,54
11 Ida W�hlstrand00IFK V�xj�42,27
12 Elin Rubin95Hovsl�tts IK39,40

1 2 3 4 5 6 
F.�hrn Selahn42,54X41,35
L.Sundin44,70X45,50
I.W�hlstrand41,9138,7442,27
E.Rubin39,4039,36X
L.BengtsonXX45,9046,3946,86X
E.Larsson42,8245,9146,6845,1347,0845,62
H.Schmidt44,9344,8447,0746,7348,58X
M.Eskilsson46,0547,2944,1444,97X41,94
M.Eriksson45,6547,3848,2548,1250,5948,40
A.Karlsson51,29XX49,41X50,96
F.Roos46,9553,3650,8653,0653,71X
V.Kamga53,78XX43,75XX


K Sl�gga
Final25 aug 
1 Ida Storm91Malm� AI65,61
2 Marinda Petersson95Malm� AI65,58
3 Emma Thor97Turebergs FK62,15
4 Grete Ahlberg98Hammarby IF59,43
5 Frida B��th97Timr� AIF58,16
6 Matilda �str�m95Gefle IF54,96
7 Matilda Bj�rklund97B�lsta IK54,81
8 Kajsa Wennberg96Upsala IF54,51
9 Hanna M�rtensson96Turebergs FK53,63
10 Kristina Andersson91R�by-Rekarne FIF53,33
11 Rebecka Kvist83Alvesta FI52,68
12 Rebecka Hallerth96Hellas FK51,70
13 Eleni Larsson93Huddinge AIS51,41
14 Maja Eklund94Athletics 24Seven SK49,79
15 Ida Stenb�ck99SK Bore49,03
16 Jessica Mattsson98Sp�rv�gens FK46,46
- Tracey Andersson84Ullevi FKX

1 2 3 4 5 6 
J.MattssonX46,46X
R.Kvist52,00X52,68
K.Andersson52,31X53,33
T.AnderssonXXX
I.Stenb�ck46,7849,0347,18
R.Hallerth51,7049,25X
M.Eklund49,5249,79X
E.LarssonXX51,41
H.M�rtensson49,10X53,63
K.Wennberg53,34X54,51XXX
M.Bj�rklund53,4654,81X51,9553,7253,74
M.�str�m50,4754,8854,9654,64X53,45
F.B��th57,9355,94XXX58,16
G.Ahlberg58,0859,43XX59,3458,74
E.ThorX53,6559,6157,39X62,15
M.Petersson62,6163,1463,2661,8063,3065,58
I.StormX64,3462,94XX65,61


K Spjut
Final26 aug 
1 Sofi Flink95V�ster�s FK58,29
2 Malin Haglund88Ullevi FK56,06
3 Elisabeth Lithell90KFUM �rebro51,49
4 Carolin N�slund98SK Bore50,04
5 Matilda Elfgaard92Habo Friidrott 0447,85
6 Marl�ne Lindstr�m85IFK Liding�46,82
7 Linn Peura97S�dert�lje IF46,58
8 Malin Andersson93Heleneholms IF45,12
9 Beatrice Lantz97IFK V�xj�44,04
10 Emelie Larsson91Ullevi FK43,45
11 Maja Gustavsson98V�ster�s FK42,85
12 Bianca Salming98Turebergs FK41,99
13 Sofie Hammar95IF Rigor40,29

1 2 3 4 5 6 
M.Gustavsson40,7742,8540,26
B.Lantz41,2644,0440,32
S.Hammar39,9540,2939,29
B.Salming41,4838,4141,99
E.Larsson40,1843,4541,58
M.Andersson40,5545,1243,1039,7442,1743,21
L.Peura44,9646,5845,9043,7345,7143,97
M.Lindstr�m43,2946,8243,8143,2045,3342,88
M.Elfgaard39,3246,2247,8545,7544,4343,81
C.N�slund48,73X48,01XX50,04
E.Lithell47,1950,6848,9351,49X49,54
M.Haglund54,1551,8856,0652,58-51,95
S.Flink58,2954,3856,2357,0556,3655,26



� Track & Field, Christer Falk